Încălzirea cu aragaz pe lemne dăunează sănătății?

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Avatar de l'Utilisateur
Misterloxo
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 480
Înregistrare: 10/02/03, 15:28
x 1

Încălzirea cu aragaz pe lemne dăunează sănătății?




de Misterloxo » 04/01/08, 19:20

Iată un raport al știrilor TF1 care evocă posibila nocivitate a fumurilor degajate de încălzirea lemnului, în special în orașe și când sobele sunt slab ajustate:

JT TF1 pe 02/01/2008 - 20:XNUMX -
Încălzire nocivă a lemnului?
0 x
Învățarea neascultării este o călătorie lungă. Este nevoie de o viață pentru a atinge perfecțiunea. Maurice Rajsfus
A gândi este să spui nu. Alain, filosof
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 04/01/08, 19:37

Videoclipul dvs. este în timp util pentru fișierul meu „energie lemnului”!

Arderea lemnului este departe de a fi perfectă, dar pentru o instalație bine întreținută și cu lemn de calitate rămâne în mare măsură rezonabilă (și zero pentru CO2 sau aproape).

Principalul dezavantaj al lemnului sunt particulele și praful. Mai mult, din acest motiv, încălzitoarele pentru lemn au fost treptat interzise în anumite zone ale orașelor mari.

Și din câte știu eu, o sobă cu lemne este mai puțin ușor de deranjat decât o sobă cu ulei sau un arzător de ulei ... cu condiția, în ambele cazuri, de a mătura coșul de fum în mod regulat. Contrar credinței populare, riscul de CO este la fel de mare într-un caz ca celălalt ...

Iată câteva analiza arderii cazanelor pe lemne
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4

Re: Încălzirea aragazului cu lemne dăunează sănătății?




de jean63 » 05/01/08, 01:25

Misterloxo a scris:Iată un raport al știrilor TF1 care evocă posibila nocivitate a fumurilor degajate de încălzirea lemnului, în special în orașe și când sobele sunt slab ajustate:

JT TF1 pe 02/01/2008 - 20:XNUMX -
Încălzire nocivă a lemnului?

Încălzirea cu lemne: aceeași luptă ca și pentru motorină => pune DPF la „evacuare” !!! .... care se va bloca și care va trebui golit de particulele lor, pentru a le pune unde? . Ne întoarcem.

Se vorbește despre DPF pe cazanele cu peleți (prin urmare, cele mai recente și cele mai avansate).

Viață grea pe pământ ..... cu fiecare idee bună, un revers.
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 05/01/08, 08:29

Au existat de mult catalizatori pentru sobe sau cazane pe lemne dar înfundarea rapidă și eficiența lor redusă pun mai multe probleme decât orice altceva ... Am vorbit deja despre asta puțin forums: https://www.econologie.com/forums/catalyseur ... t3518.html

Obligația lor cu privire la sobele și cazanele cu lemne riscă să le împiedice grav dezvoltarea ... Acest lucru presupunând că există un soluție tehnologică fiabilă și ieftină pentru că, dacă e să puneți filtre de fum pe care trebuie să le curățați regulat, așa cum există pe incineratoare, sincer, ucide piața ...

Mai bine să vânezi con **** care ard porcării (și vânzătorilor de lemn verde) ...

Altfel nu înțeleg discursul raportului pentru că:

A priori arderea peletelor ar trebui să fie mult mai curată decât cea a lemnului deoarece fabricarea lor îndeplinește criterii stricte (spre deosebire de lemnul în care nimeni nu vă poate împiedica să ardeți lemn care nu este suficient de uscat) ...

În caz contrar, orice ardere a lemnului degajă particule contrare a ceea ce spune TF1, altfel fumul ar fi pur și simplu inodor și mult mai puțin vizibil (doar CO2 și abur) ...
0 x
Chatham
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 536
Înregistrare: 03/12/07, 13:40




de Chatham » 05/01/08, 10:43

Christophe a scris:Și din câte știu eu, o sobă cu lemne este mai puțin ușor de deranjat decât o sobă cu ulei sau un arzător de ulei ...


Uh, vrei să spui că aragazul cu lemne este ÎN afara jocului mult mai ușor decât o sobă cu ulei cu reglare electronică, condens și toate hoopla ... : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 05/01/08, 15:15

Uh chatam, nu știu dacă este umor mesajul tău, dar nu, am spus ce am crezut ...cu cât este mai simplu, prin urmare cu atât este mai puțin complex, deci are mai puține șanse să greșească ...

Cred că este un adagiu de umbră ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Delair
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 46
Înregistrare: 31/10/07, 15:51
Locul de amplasare: CHATEAUBOUDUN




de Delair » 10/01/08, 12:56

Da, este dăunător, cum ar fi să-ți iei mașina. Poți muri dacă o iei.
Acum, în Franța, avem o mare problemă, este că vrem să vedem flacăra cu orice preț ...
Prin urmare, particulele pot trece într-adevăr și pot polua interiorul habitatului.
Un alt lucru, este recunoscut, că arderea nu este bună. Așadar, răspândirea cenușii într-o grădină permite susținerea dioxinelor, pe care nu le mai găsim în incineratoare.
8)
0 x
bărbații preced pădurea, deșerturile le urmează „CHATEAUBRIANT
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 10/01/08, 13:02

Hu? Ce dioxine din cenușă ???

Dacă nu ardem materiale plastice sau alte produse chimice care conțin clor, nu există niciun motiv să îl avem ...

O să-mi spui: „Da, pentru că există clor în unele scoarțe” și ai avea dreptate, dar arderea lor nu creează dioxine periculoase ...

Pe de altă parte, pentru incineratoare nu aș fi atât de sigur și afirmativ încât tu ... în cel mai bun caz sunt „capturați” în filtre (și după aceeași problemă ca la filtrele de particule, dar mai rău).

Atata timp cat tratamente cu lanterne cu plasmă nu va fi utilizat va exista un risc de dioxină
Dernière édition alin Christophe 10 / 01 / 08, 14: 15, editate 1 ori.
0 x
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 10/01/08, 14:10

sunt complet de acord cu Christophe cu privire la aceste 2 puncte.

în caz contrar, principiul unei sobe cu peleți „electrice”:

pe 220V, încărcare automată a peletelor printr-un șurub melcat;
pe pelete se pune o rezistență electrică încălzită la roșu, un ventilator suflă complet pe ele ... se aprinde!

> în timpul funcționării, un senzor lambda ca cel al țevilor de eșapament situate în tubul de ieșire reglează ventilatorul în funcție!
pentru o combustie bună, adică mai puțină poluare.
Prin urmare, putem regla teoretic NOx?

Cred că o putem face noi înșine, cu o sondă de evacuare abandonată pentru piratare ... motivantă, mai ales că electricitatea produsă poate fi printr-o componentă mai slabă ... să ne gândim la / cositori.





dar mai presus de toate acest proces poate fi încorporat în arzătorul de combustibil etc!
la fel ca ceea ce poluează nu numai lemnul, ci mai ales modul de ardere este cel care contează.

Deci, pentru particule, când va fi de așteptat un proces panton pentru sobele cu lemne?

fără să râdă, conducătorii locomotivei au trimis apă în vatra topită, care a crescut brusc, deoarece, având în vedere temperatura ambiantă T ° C, a crăpat aproape instantaneu.

Ei bine, nu va trebui să ne bazăm pe producători pentru a lansa un astfel de proces! :D

viitorul sobei cu lemne: reglarea electrică.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 10/01/08, 14:18

Waw Jonule este de acord cu mine! O voi marca pe calendar !!

jonule a scris:Cred că o putem face noi înșine, cu o sondă de evacuare abandonată pentru piratare ... motivantă, mai ales că electricitatea produsă poate fi printr-o componentă mai slabă ... să ne gândim la / cositori.


Sincer, nu vă faceți griji pentru asta, doar regulamentul de pe O2 vă va costa bomboane ... așa că folosiți o sobă turbo care arde „totul” ...

jonule a scris:viitorul sobei cu lemne: reglarea electrică.


Nu sunt deloc de acord ... mi-a spus că nu poate dura ...
Viitorul constă în simplitate și robustețe ...

ps: nu pentru Nox ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 165