Solicitați sfaturi pentru instalarea insertului

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 08/12/09, 15:27

Christophe a scris: Personal, voi lăsa vizibilă această pipă frumoasă, dar gusturile și culorile ...

+1
Este mult mai simplu și evită multă bătaie de cap.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 08/12/09, 15:41

looping a scris:Pentru conductele noi sau de renovare, se folosesc bucse de teracotă (specii de tuburi care sunt stivuite ca blocuri de beton) care sunt mai ușoare.

Pentru o mai mare siguranță, un tub flexibil din oțel inoxidabil (carcasă) poate fi de asemenea introdus în dopuri. Nu este foarte scump (35 € pe metru, 20 cm în diametru la Brico-Dépot) și asta crește nivelul de securitate. A trebuit să fac asta acasă, deoarece la parter aveam un șemineu mare, care nu putea fi măturat. Aveam doar o porțiune din bucșa coșului de fum la ieșirea de pe acoperiș.
Imagine
Imagine
În plus, a trebuit să puneți un T pentru a conecta o sobă la etaj.
Extragerea este bună.
0 x
lili_the_owl
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 03/12/09, 16:55
Locul de amplasare: fila 24




de lili_the_owl » 08/12/09, 16:48

de fapt nu există buseluri. coșul de fum, deoarece casa are 201 de ani și este zidită în piatră până la vârf (întregul butoi) și am folosit o țeavă rigidă din oțel inoxidabil de-a lungul canalului, până la vârful coșului, nu avem furtun flexibil din oțel inoxidabil.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 09/12/09, 11:40

lili_la_chouette a scris:de fapt nu există buseluri. coșul de fum, deoarece casa are 201 de ani și este zidită în piatră până la vârf (întregul butoi) și am folosit o țeavă rigidă din oțel inoxidabil de-a lungul canalului, până la vârful coșului, nu avem furtun flexibil din oțel inoxidabil.

bonjour Lili_bufnița
Casa mea are doar 185 de ani ... Am folosit țeavă flexibilă pentru că era mai ușor și mai ieftin pentru un om de mână. Țeava rigidă din oțel inoxidabil este perfectă. În general, tuburile din oțel inoxidabil sunt o soluție eficientă.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 265